O NÁS
Hlavná stránka
Nová webstránka
O nás
História
Štruktúra

ŽIVOT V ZBORE
Bohoslužby
Detská besiedka
Mládež a dorast
Biblické hodiny
Stredisko evanjel. Diakonie
Modlitebné spoločenstvo
Časopis Prameň
Cirkevná daň

AKTIVITY
Kázne
Audio kázne
Informačné listy
Zborový farár
Predstavujeme
Akcie
Naše talenty
Svedectvá, úvahy
SLUŽBA V KOSTOLE
Upratovanie v kostole
Konfirmandi

Kázeň 15.01.2012


2. nedeľa po Zjavení – 2012

 

Suspírium:           Nie múdrosť naša – Tvoja moc

nám daná v žití na pomoc.

Daj nám jej, Bože láskavý,

nech všaký neduh uzdraví,

pomôže z hriechu pevne vstať

a Tvoju vôľu vykonať.

A keď nás z lásky požehnáš,

raz príjm´ nás k sebe, Pane náš! Amen (Rázus)

 

Text: 1. Korintským 2, 1 – 10; Aj ja, keď som prišiel k vám, bratia, prišiel som nie s vy­beranými slovami, alebo s múd­rosťou zves­tovať vám svedec­tvo o Bohu; lebo som si umienil, že medzi vami nebudem vedieť nič iné, jedine Ježiša Kris­ta, a toho ukrižovaného. A ja som bol u vás i slabý i bojaz­livý a veľmi pre­strašený, moja reč a moja kázeň nebola v pre­svedčivých slovách múd­ros­ti, ale v do­kazovaní Ducha a moci, aby sa vaša viera neza­kladala na ľud­skej múd­ros­ti, ale na Božej moci. My však hovoríme múd­rosť medzi do­konalými; prav­da, nie múd­rosť toh­to sveta, ani kniežat toh­to sveta, ktoré hynú, ale hovoríme múd­rosť Božiu, skrytú v tajom­stve, ktorú Boh pred vek­mi určil nám na slávu, a ni­kto ju ne­poz­nal z kniežat toh­to veku, veď keby ju boli po­znali, neboli by Pána slávy ukrižovali; ale, ako je na­písané: Ani oko ne­vídalo, ani ucho ne­slýchalo, ani do srd­ca človeku nevstúpilo, čo pri­pravil Boh tým, ktorí Ho milujú. Boh totiž zjavil nám to Duchom; lebo Duch skúma všet­ko, aj hĺb­ky Božie.  Amen

 

Sestry a bratia v Pánovi!

V prísloviach kráľa Šalamúna čítame: Počiatok múdrosti je bázeň pred Hospodinom, poznať Najsvätejšieho je rozumnosť. Na začiatku svojho panovania si kráľ Šalamún žiadal od Pána Boha dar múdrosti. Dostal ho a stal sa povestný svojou múdrosťou tak, že sa chýr o nej šíril celým vtedy známym svetom. Žiaľ, že v starobe odstúpil od bázne pred Hospodinom. Zahľadel sa do svojej múdrosti a opustil cestu Božiu. Jeho hriech spôsobil veľké rozdelenie v Božom ľude. Prišiel aj trest, Pán Boh odňal kráľovstvo domu Šalamúnovmu. Len z ohľadu na jeho otca Dávida, mu ponechal jeden kmeň – Júdov. Zabudol Šalamún na vzácne slová, ktoré sú zapísané pod jeho menom, že počiatkom múdrosti je bázeň pred Hospodinom?

Viďme iný príklad. Muž, rovnako Pánom Bohom obdarený na rozume, konal opačne. Ľudskú múdrosť podriadil bázni pred Pánom Bohom. Jeho konanie tak spôsobilo veľký nárast ľudu patriaceho Pánovi Ježišovi Kristovi. Tým mužom bol apoštol pohanov, Pavol. On nám aj dnes svedčí, že

ak chceme spoznať slávu Božiu,

1.   nedržme sa filozofie sveta,

2.   nedržme sa filozofie kniežat,

3.   držme sa filozofie Božej.

 

Bratia a sestry v Pánovi!

V Korinte Pavol nebol neznámy. Skôr ako sem prišiel, už kázal v Aténach. Tam použil múdrosť antického sveta, aby priblížil veľké tajomstvo slávy Božej pohanom. Jeho zvesť sa stretla s posmechom. V Korinte sa už nedrží filozofie – múdrosti sveta. Prišiel som nie s vyberanými slovami, alebo s múd­rosťou zves­tovať vám svedec­tvo o Bohu. A jeho pôsobenie sa stretlo v Korinte s veľkým úspechom. Nastal v Korinte veľký rast zboru.

Pavol je radený k najmúdrejším ľuďom planéty. Ako farizej Saul, bol veľkou nádejou rabínskej vzdelanosti. Pre evanjelizáciu v Korinte si zaumienil, že sa nebude držať ani antickej ani hebrejskej múdrosti: my však kážeme ukrižovaného Krista - Židom síce po­horšenie, po­hanom bláz­nov­stvo, ale povolaným, aj Židom aj Grékom Kris­ta, Božiu moc a Božiu múdrosť.

Ak chceme aj my spoznať slávu Božiu, nemôžeme sa držať múdrosti sveta, nech by bola akokoľvek príťažlivá. Grékom vadilo slovo o vzkriesení z mŕtvych a Židov pohoršila správa o tom, že Pavol veril v ukrižovaného Božieho Syna. Múdrosť sveta si vždy nájde to, čo ju pohorší na Božej ceste záchrany a spásy. Nečudujme sa, ona je produktom sveta a zahynie so svetom. Už si ani nespomíname na veľké filozofické prúdy tohto sveta. odišli do zabudnutia po tom, čo sa vyčerpali.

 

Sestry a bratia v Pánovi!

Pavol pripomína korintským, že sa nemajú viazať ani na múdrosť človeka. Aj tá je veľmi zraniteľná. Tí, čo sa naviažu na ňu, môžu byť veľmi sklamaní. Pavla veľmi zabolelo, že sa korintskí naviazali na osoby a nie na Pána Ježiša Krista. Ctil si a vážil apoštola Petra, veľmi sa tešil nevšednému kazateľskému umeniu Apolla. Obaja tak, ako Pavol mali budovať na Božej roli. Akoby rozličnosť darov kázania bola na príčine, že sa kresťania v Korinte začali deliť do táborov.  Pavol zostáva verný svojej ceste: ja som bol u vás i slabý i bojaz­livý a veľmi pre­strašený, moja reč a moja kázeň nebola v pre­svedčivých slovách múd­ros­ti, ale v do­kazovaní Ducha a moci, aby sa vaša viera neza­kladala na ľud­skej múd­ros­ti, ale na Božej moci.

Na čom sa zakladá naša viera? V pre­svedčivých slovách múdrosti toho, kto nám zvestuje slovo Božie, alebo v dokazovaní Ducha a moci? Dbajme na to, aby sa naša viera nezakladala na ľudskej múdrosti, ale na Božej moci. Tá nikdy nepodľahne zubu času, móde sveta ani premene.

 

Bratia a  sestry v Pánovi!

Keď chce Pavol vedieť medzi korintskými jedine Ježiša Krista a to Toho ukrižovaného, nerobí to sám zo seba. Káže Krista v sile a moci Ducha Svätého, lebo chce, aby pochopili a prijali múdrosť Božiu. Ňou je tajomstvo slávy Božej ukryté pred vekmi a zjavené v Synovi Ježišovi Kristovi. Toto tajomstvo je dodnes skryté mnohým ľuďom, ktorí ešte nespoznali a neprijali Pána slávy. Ktorí sme uverili a prijali za Spasiteľa Ukrižovaného, poznáme toto tajomstvo. Buďme zaň vďační Pánovi, že nám otvoril srdcia pre poznanie vôle Božej. Lebo Boh, ktorý po­vedal: Nech z tem­nos­ti zažiari svet­lo! - zažiaril v našich srd­ciach, aby svietilo po­znanie slávy Božej v tvári Kris­tovej. Držme sa filozofie – múdrosti Božej, aby Kris­tov kríž nebol pri nás zbavený výz­namu. To znamená, aby sme Pána slávy nanovo nekrižovali svojimi skutkami. Naopak, žili tu životom viery v dokazovaní Ducha a moci.

Do našich životov sa veľmi snaží zasiahnuť múdrosť tohto sveta. Mnohí sa priam kochajú v múdrosti filozofií sveta, alebo svojich obľúbencov. Majme sa na pozore, aby nás nezviedlo ani prvé ani druhé. Oboje totiž odchádza beznádejne do zabudnutia tohto sveta. Držme sa toho, čo zostáva, evanjelia. O ňom veľmi trefne povedal učiteľ apoštola Pavla, rabín Gamaliel: Lebo ak je z ľudí táto rada alebo toto dielo, roz­pad­ne sa; ak je však z Boha, nebudete ich môcť za­hubiť. Aby sa nedokázalo, že bojujete aj proti Bohu. Tí, ktorí bojovali, boli porazení. Nebojujme proti múdrosti Božej, ak nechceme byť porazení.  Amen

 

AKTUÁLNE
Kontakty
Zborové oznamy
Fórum
Fotogaléria
Odkazy
Oznamy - nové

Oznamy